JAVA ve Gizemli Dünyasına Hoşgeldiniz :)

Merhaba arkadaşlar;

Artık blogumda sık sık Javaya yer vereceğim. Ne yoksa siz hala java öğrenmeyi düşünmüyor musunuz? Gelin beraber öğrenelim. “Hello World” ü bir de javada yazalım.

James Gosling tarafından geliştirilmiştir. Nesneye yönelik bir programlama dilidir. Java güvenli bir dildir ,sağlamdır. Üstelik tüm işlemcilerde çalışır 🙂 Tabi Java Virtual Machine sayesinde. Jvm bir sanal makinedir. Java bytecodunu makine diline çevirir.

Java kullanmak için bilgisayarınızda JDK (Java development kit) olmalıdır. JDK yı http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html sitesinden temin edebilirsiniz. Jdkyı kurduktan sonra bir de İde gerekiyor tabi. İde olarak Eclipse ve NetBeans’i kullanıyorum.

Jdk mızı indirip , idemizi de kurduysak sizler daha fazla sabırsızlanmadan ilk ve en popüler kodumuza geçelim. Dünyaya bir Hello diyelim.

Şimdilik NetBeans üzerinden anlatacağım.

Önce sol üst köşede bulunan File’a tıklıyoruz. Buradan New File seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Ve karşımıza şöyle bir pencere geliyor :

Resim

Buradan Java Application’ı seçip next’e basıyoruz.

Projemizi isimlendirip enterlıyoruz ve nihayet karşımıza kodlarımızı yazacağımız sayfa geliyor :

Resim

Kodumuzu yapıştıralım hemen ve run işlemini yapalım 🙂 Main e yazmamız gereken o sihirli sözcük :  System.out.println(“Hello World!”);

C de printf vardı hatırladınız mı? 🙂 Artık Bu var. Netbeanste System.out.println(); otomatik gelsin istiyorsanız sout yazıp tab tuşuna basmanız yeterli. Eclipste ise syso yazıp ctrl+space yapıyoruz.

İşte ! Dünyaya da Hello dediğimize göre çalışmalara başlayabiliriz. Şimdilik bu kadar ama 🙂 Devamı gelecek. Kolay gelsin arkadaşlar , iyi çalışmalar.

Reklamlar

2 thoughts on “JAVA ve Gizemli Dünyasına Hoşgeldiniz :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s