Javada Kullanıcıdan Veri Almak ve Scanner Classı

Merhaba arkadaşlar 🙂 Bir süre önce Javanın Gizemli Dünyasına sağlam bir adım atmış ve dünyaya bilgisayar dilinde bir merhaba demiştik. Şimdi de kullanıcıdan nasıl veri alınır bunu öğrenelim. Öncelikle sizlere Scanner sınıfından bahsetmek istiyorum. C de stdio.h kütüphanesinde tanımlı olan scanf fonksiyonunu kullanarak veri girişini kullanıcıya yaptırabiliyorduk. Javada bu işi bize sağlayacak olan bir Class(sınıf yapısı). Classımızın adı Scanner ve util packageına ait. Bu Classı kullanabilmek için önce import işlemini gerçekleştirmemiz gerekiyor. Aşağıdaki ekran çıktısında import işlemini göreceksiniz.

java1

 

Evet arkadaşlar import  java.util.Scanner; komutuyla Scannerı aktif ettik ve main methodunda tanımladık. Şimdi kullanıcıdan veri alma kısmına geldik. Önce adını, soyadını ,sonra yaş bilgisini alalım. Mesajlarımızı System.out.println(“”); içerisinde veriyoruz.

java2

Değişkenlerimizi de isteğimiz bilginin türüne göre tanımladık. Name ve surname String, age int gibi. Böylece kullanıcıdan verileri almış olduk. Eğer veriler alt satıra değil de soruların hemen yanına yazılsın istiyorsak bunun yöntemini de aktarayım. “println” sözcüğünün sonundaki ln eki line yani satır kelimesinin kısaltılmışıdır. Eğer alt satıra geçmek istemiyorsak bu eki silmemiz yeterli. Tıpkı kullanıcıdan yaş bilgisini alırken yaptığım gibi.

Böylece  veri alma işlemini görmüş ve Scanner classını birazcık tanımış olduk. İlerlememize bir adım daha kattık. İyi çalışmalar arkadaşlar 🙂

Reklamlar

2 thoughts on “Javada Kullanıcıdan Veri Almak ve Scanner Classı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s