SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu)

Resim          Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda size ilgimi çeken bir konudan SEO’dan bahsedeceğim. Nedir bu SEO öncelikle bir giriş yapalım. Wikipedia tanımına göre Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization), arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir.

Arkadaşlar günümüz teknolojisinin geldiği yer meydanda. Akıllı telefonlar, tabletler, minicik laptoplar derken büyük küçük herkes bir şekilde teknolojiyle haşır neşir olmaya başladı. 3,5 yaşındaki kuzenimin , küçük kardeşlerimizin akıllı bir telefona az çok hakim olması bunu doğrular nitelikte.

Teknolojinin bu şekilde hayatımıza işlemesi  fazla sayıda insanda “Neden benim de bir blogum olmasın? , Neden benim bir websitem yok?” şeklinde soru işaretleri oluşturdu. Haliyle bir çok insan ve kurum internet aleminde aktif olmak, sanal varlıklarını başlatmak amacıyla blog ya da websitesi oluşturdu.

Kurumsal anlamda anlamda düşünecek olursak; sizce özel bir kurumun en önemli amacı nedir diye soralım. İnsanlığa fayda? Daha huzurlu bir toplum? İçindeki negatif enerjiyi bulutlara göndermiş, çakraları açılmış bir şekilde sürekli gülümseyen insanlar? Bence bunların hiçbiri değil. Tabi ki bunlar misyon başlığı altına girebilir ama bence en önemli amaç kâr etmek.

Evet , SEO bu kutsal(!) amaç için devreye giriyor. Bir internet sitesi ne kadar çok ziyaret edilirse popülerliği o kadar artar. Daha çok ziyaretçi , daha çok satış yapılabilecek insan demektir. Hemen site içi reklamlar devreye girer. Ziyaretçi sayısını artırmak, gelir etmek için geliştirilen tekniklere, çalışmalara SEO deniyor.

Ziyaretçi sayısı nasıl artar sorusuna cevap arayalım. Diyelim C programlama dili ile alakalı bir makale arıyorsunuz. Genellikle arama sonuçlarında ilk çıkan linklere tıklarsınız ve sitenin ziyaretçi sayısını artırmış olursunuz. Adı üzerinde ‘arama motoru optimizasyonu’. Arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak çok tıklanmaya sebebiyet verir.

Yazdığımız yazılara koyduğumuz etiketler,sayfalarımıza uygun başlıklar koymamız, özgün içerikte yazılar yazmamız birer SEO çalışmalarıdır. Bizi diğerlerinden ayırır ve üst sıralara taşır. Tabi ki SEO dan haberdar olan bir çok kurum hatta SEO eğitimleri veren bir çok kurum olduğundan daha yaratıcı düşünmemiz  ve rekabet ortamında olduğumuzun farkında olmamız gerekir.

SEO hakkında daha teknik bilgi isterseniz şu linkleri incelemenizi öneririm :

http://tr.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru_optimizasyonu

https://support.google.com/webmasters/answer/35291?hl=tr

http://www.seohocasi.com/seo-nedir/

 

Reklamlar

2 thoughts on “SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s