Git/Github nedir? Terminal Üzerinden Git Kurulumu

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda Git/Github nedir? Geliştiricilere faydası nedir? Terminal üzerinden Git Kurulumu gibi başlıkları inceleyeceğiz.

130712_git_github_topdenota1

Öncelikle Git nedir bu konuda konuşalım. Git dağıtık bir versiyon kontrol sistemidir. Basit olarak , üzerinde çalıştığınız bir projeyi yükleyebildiğiniz, aynı projeyi takım arkadaşlarınızın clone edebildiği, proje üzerinde offline olarak çalışıp, yaptığınız değişiklikleri kaydedebildiğiniz bir sistemdir. Github için ise verisyon kontrol sistemimiz için uzak bir depodur diyebiliriz.

Git/Github kullanımının geliştiriciler bir çok faydası var. Public olarak istediğiniz kadar proje oluşturabilirsiniz. Private olarak ücretsiz versiyonda 1 tane hakkınız var.

Hızlıdır. Git ile zamandan tasarruf edebilirsiniz. Kodlarınızı terminal üzerinden yüklemek size zaman kazandıracaktır. Binlerce satır kodu kopyala yapıştır yapmak hem zor hem de oldukça sıkıcı bir işlemdir. Aynı proje üzerinde birden fazla kişi çalışabilir ve yapılan çalışmalar izlenebilir. Değişiklikler tarihleriyle birlikte satır satır tutulur. Offline iken çalıştıklarınızı bir güncelleme ile online deponuza gönderebilirsiniz. Diyelim harddiskiniz yandı ya da bir şekilde bilgisayarınızdaki kodlar silindi. Projenizi tekrar bilgisayarınıza klonlayabilirsiniz. Ayrıca güvenilir bir sistemdir.

Şimdi Github kullanımına ve Git kurulumuna bakalım. Öncelikle şuradan Github’a kaydımızı yapalım. Kayıt olduktan sonra New repository kısmından proje oluşturabiliyoruz.

Screenshot from 2015-10-12 10:26:08

Oluşan projeye yeni sayfalar ekleyebiliyor, README belgesi oluşturabiliyoruz.

Screenshot from 2015-10-12 10:37:29

Create repository diyorum ve yeni repom oluşmuş oluyor. Bu repo ile yukarıda anlattığım her şeyi yapabiliyoruz. Şimdi terminal üzerinden Git kurulumunu inceleyelim.

Öncelikle http://git-scm.com/downloads adresinden Git’i indiriyoruz. İndirdiğimiz paketi bilgsayarımıza kuralım :

sudo apt-get install git    komutu ile Git’i kuruyoruz. Github ile bağlantı yapabilmek için ssh key almamız gerekiyor. Bir sonra ki yazımda ssh key almayı ve terminal üzerinden Git kullanımını anlatacağım.

Görüşmek üzere! 🙂

github

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s