WTM İstanbul – Google CSI Lab: Creative Skills For Innovation

Merhaba arkadaşlar 🙂

27 Aralık 2015 Cumartesi günü Women Techmakers İstanbul tarafından organize edilen Google CSI Lab’a katıldım.

9427226_orig.jpg

Yazıyı yazmaya ancak fırsat bulabildim. Geç olsun güç olmasın dedim ve deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim 🙂 Keyifli okumalar.

Etkinlik Google Türkiye Ofisi’nde yapıldı. Kontenjan 20 kişiydi.

20151227_113804

Etkinliği yaptığımız yer ana ofis değildi. Biz 5. katta, konferans salonu tadında bir yerdeydik ama güzelliğe bakar mısınız? (Sanırım aşık oldum 😀 kalpler kalpler kalpler)

Geçelim etkinliğe. Öncelikle Google CSI Lab nedir bundan bahsedelim.

Etkinlik sayfasında şöyle bir tanım var : “Bir soruna ya da ihtiyaca kullanıcı odaklı bakış açısıyla bakarak inovatif fikirler geliştirme ve prototip haline getirme sürecini deneyimleten bir workshop ve aslında bir ‘yapılandırılmış düşünce methodu’ (Structured thinking methodology).”

Bizde aynen böyle yaptık. Belirli bir ihtiyaç üzerinden yola çıkarak, eğitici ve eğlenceli bir süreç içerisinde beyin fırtınası yaptık ve ortaya çıkan fikirleri prototipledik.

Konumuz ‘Türkiye’de teknoloji sektöründe daha fazla kadın görebilmek için neler yapılabilir?’ idi.

Etkinlik Sevnur Malik’in sunumu ile başladı. Kendisi bu etkinlikte bizlere moderatör olarak eşlik etti 🙂

Devamında Google Developers Regional Lead Barış Yesugey Google’ın Women Techmakers programı ve bu program kapsamında yapılan faaliyetlerden bahsetti. Motive edici bir sunum olduğunu söyleyebilirim.

CXOkh5MWsAEzwsF

Barış Bey’in sunumundan sonra ortamı ısıtacak eğlenceli bir oyun oynadık.

Her katılımcıya bir etiket verildi. Etiketlerde yerli/yabancı oyuncular, şarkıcılar hatta çizgi karakterlerin isimleri yazılıydı. Herkesin alnına birer etkiket yapıştırıldı. Etiket sahibi kişi etikette ne yazdığını bilmiyordu. Yapmamız gereken şey karşımızdaki kişiye sorular sorarak etiketteki kişiyi bulmaktı. Yanıtlayan kişi sadece evet veya hayır ile cevap verebiliyordu. Ben Gupse Özay’dım 🙂

Aşağıda takım arkadaşım Kaan Kırlı’nın hararetli bir kimlik bulma çabasını izliyorsunuz 🙂

20151227_132429

Bu eğlenceli aktiviteden sonra işe koyulma zamanı dedik ve workshopımıza başladık.

Sevnur Hanım’ın yönlendirmesi ile önce gruplara ayrıldık. Gruplar genel olarak 4’er kişilikti. Grup arkadaşlarım Merve Güngör, Okan Aydın ve Kaan Kırlı’ya da buradan selam olsun 🙂 İlk adım olarak grup içerisinde 5’er dakikalık soru cevaplar ile birbirimizin profillerini çıkardık. Kadınları teknoloji sektöründe daha fazla görmek için neler yapılabilir sorusuna çeşitli yaklaşımlarda bulunduk.

Sonra gelsin beyin fırtınaları! Bir sürü fikir ürettik. Hem bizim hem de diğer ekiplerin masaları fikirlerle doldu taştı. Her yer kafalarımızdan çıkan düşünce balonlarıyla doldu. 🙂

20151227_135522.jpg

Fikirlerimiz bazı aşamalardan geçti. Eledik, hangisi önemli hangisi kolay yapılabilir bu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak prototipleme sürecine geçtik.

Sonra sıra sunum aşamasına geldi. 5 fikir çıktı. Fikirleri sunduktan sonra kendi aramızda oyladık. 1. IRONA oldu. Kız çocukları için tasarlanmış bir akıllı ev. Amacı klasik Barbie oyuncakları ve evlerinin yerine kız çocuklarının bu evle oynayarak teknolojiyle küçüklükten haşır neşir olmaları. Keşke küçükken benimde olsaydı 🙂

Bizim fikrimiz 2. oldu. Düşündük , düşündük ve dedik ki : Kadınlar teknolojiden korkmasın, önyargılar kırılsın. Önlerinde birer idol olsun. Bu idolden beslenip motive olsunlar. Yazılım neden yapılır, nasıl yapılır bilsinler ve kendilerini rahat hissedecekleri bir hackathon olsun.

20151227_155657.jpg

Bunun için önce kadın yazılımcıları bir araya getirecek bir etkinlik organize edilsin dedik. Etkinliğe yazılıma ilgisi olan veya olmayan herkes davet edilsin. Amaç önyargı yıkmak. Kadın yazılımcılar yaşadıkları zorlukları, bunları nasıl aştıklarını, yazılımla uğraşmanın nasıl bir şey olduğunu anlatsınlar dedik.

Bu birinci aşama idi. Bu aşamanın amacı korkuları yok etmek ve ilgi uyandırmak.

İkinci aşama workshoplar evresi. İlgisi çekilen kitle için workshoplar organize edelim ve basitten zora doğru kadınlara yazılımı anlatalım, sevdirelim dedik.

Bu süre zarfında sürekli mentorleriyle iletişim halinde olabilsinler ve şevkleri hiç kırılmasın diye istedikleri zaman bizlere ulaşabilsinler dedik.

Son olarak artık yazılım nedir , teknoloji korkulacak bir şey midir? sorularına yanıt bulan ve workshoplarla yazılım dünyasına adım atmış kadınlar için bir hackathon düzenleyelim.Tamamen onlara özel bir hackathon. Konforuyla, saatleriyle , mekanıyla içlerindeki yazılım aşkı perçinlenir dedik.

Ağaşıda Google’ın muhteşem ikramlarından 3 saat içinde bir sürü kilo alıp, fikrini anlatmak üzere sunum yapan beni görüyorsunuz. Normalde tabii ki 45 kiloyum 😀 (Şaka bir yana Google’ın ikramları bir harikaydı. Google yine beni kendine aşık etti. Bunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. )

20151227_155742.jpg

Sunumlar yapıldı. Oylamalar yapıldı. Etkinlikten sonra biraz da ayaküstü sohbet yaptık.

Gelelim değerlendirmeye

Bir fikrin üretilip , prototipleme süreci hakkında bir sürü şey öğrendim diyebilirim. Ekip halinde çalışmak ve WTM ekibi ile tanışmak da bana ayrı keyif verdi. WTMİstanbul’a bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum. Umarım başka etkinliklerde tekrar bir araya geliriz. 🙂

Şimdilik benden bu kadar. Başka bir yazıda görüşmek üzere! 🙂

20151227_161127.jpg

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s