LYK’16 (LİNUX YAZ KAMPI!)

Herkese Merhabaaa 🙂

Bu sene ilk kez Linux yaz kampına katıldım. Yazımda daha önce katılmadığıma çoook pişman olduğum bu harika kamptan ve 15 günlük kamp sürecinden bahsettim. Keyifli okumalar. ^^

                             logo.png

5-20 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılan kamp, 4 yıldır olduğu gibi bu sene de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde idi. Kampa katılmak için 1-15 Temmuz arasında başvurularımızı yaptık. Kabul maillerimiz geldi ve LYK maceramız başlamış oldu.

Kampta konuları ve içerikleri birbirinden güzel 11 farklı kurs vardı. Ben Ruby on Rails kursunda idim. İlk gün Rails kodlamamız için gerekli toolların ve geliştirme ortamının kurulumu ile geçti. İkinci güne Umurcan Görür hocamızdan temel Ruby eğitimi ile başladık.  Açıkçası daha önce çok fazla Ruby deneyimim yoktu ve kamp ile birlikte Ruby’i çok sevdim. İlerleyen günlerde Rails’e başlamadan önce Tayfun Öziş Erikan hocamızdan Web nasıl çalışır, arka planda hangi istekler yapılır ve Rails uygulamamız web ile nasıl haberleşir konularını ,  Leyla Kapi  hocamızdan Haml ve Sass’ı projelerimizde nasıl kullanabileceğimizi öğrendik ve Kader Sucuk hocamızdan da Git/Github  ile alakalı güzel bir sunum dinledik.

Artık sıra Rails’e gelmişti. Mehmet Beydoğan  , Muhammet Dilmaç , Saygın Burak Sevinç hocalarımızla Rails’e başladık ^^ Yoğun, öğretici ve eğlenceli bir haftanın ardından bir günlük bir aramız oldu. Sınıfça Gölcük’e gittik. Doğası ve manzarası gereği kesinlikle gidip görmeniz gereken bir yer.

IMG_0019

Ruby on Rails Sınıfı Kahvaltıda 

Piknik, trekking, fotoğraf çekimi, bisiklet sürme, çimlere uzanmaca gibi her türlü eğlenceli ve dinlendirici aktivite için uygun bir yer gözlemlediğim kadarıyla. Sonra merkeze inip yoğurtlu gözleme yedik 😀 Bahsetmesem yazı eksik olurdu. Bolu’ya giderseniz yoğurtlu gözlemeyi de deneyin kesin ^^

IMG_0077

RoR Sınıfı ^^ 

Aradan sonraki kısımda Utku Kaynar hocamızda bize katıldı ve Rails eğitimine devam ettik. Kampın son 2 günü çok çok eğlenceli bir şey oldu. Tabi ki uygulama! Öğrendiklerimizi uygulamamız için 3-4 kişilik gruplar halinde yarıştık. Konumuz IMDB’nin kitaplar için olan versiyonunu yapmaktı. Hem eğitici hem de eğlenceli bir yarışma süreci geçirdik ve maalesef 15 günün sonuna geldik. 20 Ağustos cumartesi günü kapanış törenini yaptık, sertifikalarımızı aldık ve kısa bir süreliğine vedalaştık.

us257UaW.jpg

 

Bir öğrenci olarak kampı değerlendirmem gerekirse, hem çok eğlendim hem de gerçek anlamda bir şeyler öğrenmenin mutluluğunu yaşadım. Kampta her şey gönüllülük üzerine ilerliyor bu arada. Eğitmenler bu iş için para almıyorlar, üstelik yıllık izinlerinden feragat edip 15 gün boyunca maximum çabayla bir şeyler öğretme amacındalar. Ha bir de, siz de “Ben de bir şeyler öğretirim abi!” diyorsanız eğitmen olarak başvurabiliyorsunuz.

Emeklerinden ve güzel arkadaşlıklarından ötürü tüm eğitmenlere, organizasyondaki görevli herkese bu yazı aracılığı ile teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız!

Şu linkten Linux yaz kampı ile ile ilgili merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. LYK’17 de görüşmek üzere o zaman ^^

Reklamlar

4 thoughts on “LYK’16 (LİNUX YAZ KAMPI!)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s